skip navigation

Tryouts

LIVERPOOL TRYOUTS


Liverpool FC IA Texas is proud to announce open tryouts July 1 from 12-5pm at McInnish Park in Carrollton

 

2008 players (U-11)                                        12:00 - 1:15 pm

2007, 2006 players (U12/ U13)                        1:15 - 2:30 pm

2005, 2004 players (U-14 / U-15)                    2:30 - 3:45 pm

2003, 2002, 2001, 2000 players (U-16/U-19)  3:45 - 5:00 pm

 

All players are welcome to attend.  Please arrive 15 minutes prior to the tryout time.  Contact our DOC’s and Program director for questions about teams and availability

Girls Director of Coaching- Colin Rocke- colin.rocke@liverpoolfcamerica.com  504-473-5550

Boys Director of Coaching- Tom Blencoe- tom.blencoe@liverpoolfcamerica.com  254-722-9141

Boys ECNL- Elite League Manager- Eric Dade- eric.dade@liverpoolfcamerica.com 205-451-2091

Dir. of Admin. & Communication- Nancy Lane- nancy.lane@liverpoolfcamerica.com- 214-676-2515

Team Field Assignments and Times

Field Assignments for Tryouts

Team Coach Field Time
08 Boys Barnes Hadwick Field E- SE Noon- 1:15pm
08 Boys Callaghan Drake Field D- NE Noon- 1:15pm
08 Boys Gerrard Foster Field B -NE Noon- 1:15pm
08 Boys Heighway Foster Field B- NE Noon- 1:15pm
08 Girls Barnes Rocke Field D- NW Noon- 1:15pm
08 Girls Elite Bohannon Field E- SW Noon- 1:15pm
08 Girls Fowler Meredith Field C- NE Noon- 1:15pm
08 Girls Hansen Bell Field B - SE Noon- 1:15pm
08 Girls Heighway Soutar Field B- NW Noon- 1:15pm
08 Girls Paisley Curs Field B - SE Noon- 1:15pm
07 Boys Carragher Toledo Field A- SE 1:15-2:30pm
07 Boys Hansen Gafney Field C NE 1:15-2:30pm
07 Boys Souness Grba Field B- SE 1:15-2:30pm
07 Boys St John Hodder Field E- SE 1:15-2:30pm
07 Girls Callaghan Shamu Field E- NE 1:15-2:30pm
07 Girls Clemence Blanchard Field C- SW 1:15-2:30pm
06 Boys Alonso Blencoe Field C- SE 1:15-2:30pm
06 Boys Carragher Odoi Field B- NW 1:15-2:30pm
06 Boys Dalglish Mole Field B-NE 1:15-2:30pm
06 Boys ECNL Hodder Field E- SW 1:15-2:30pm
06 Boys Gerrard Wright Field A- SW 1:15-2:30pm
06 Boys McManaman Toledo Field A- SW 1:15-2:30pm
06 Boys ECNL (Redknapp) Hodder Field E- SW 1:15-2:30pm
06 Boys Thompson Gafney Field C- NW 1:15-2:30pm
06 Girls Blitz Dyke Field D- NE 1:15-2:30pm
06 Girls Fowler Grba Field B- SW 1:15-2:30pm
06 Girls Raisbeck Dade Field E- NW 1:15-2:30pm
05 Boys Barnes Flynn Field E- SE 2:30-3:45pm
05 Boys Carragher Wright Field D- NE 2:30-3:45pm
05 Boys Dalglish Yocom Field C NE 2:30-3:45pm
05 Boys ECNL Blencoe Field C- SE 2:30-3:45pm
05 Boys Hunt Merola Field C- SE 2:30-3:45pm
05 Boys Melia Wright Field D- NW 2:30-3:45pm
05 Girls Alonso Rocke Field B- SE 2:30-3:45pm
05 Girls Elite Flynn Field E- SW 2:30-3:45pm
04 Boys ECNL Foster, Ross Field D- NE 2:30-3:45pm
04 Boys Gerrard Blanchard Field C- SW 2:30-3:45pm
04 Boys Owen Thornsby Field E- NE 2:30-3:45pm
04 Boys Toshack Bhattacharya Field E- NW 2:30-3:45pm
04 Girls Barnes Rocke Field B-NE 2:30-3:45pm
04 Girls St John Dade Field B- NW 2:30-3:45pm
03 Boys Dalglish Gentile Field E- NW 3:45-5:00pm
03 Boys ECNL Dade Field A- SE 3:45-5:00pm
03 Boys Fowler Meredith Field C- NW 3:45-5:00pm
03 Boys Paisley Campbell Field B- SE 3:45-5:00pm
03 Boys Shankly Gentile Field E- NE 3:45-5:00pm
03 Girls Elite Flynn Field E- SW 3:45-5:00pm
03 Girls Owen Rocke Field B-NE 3:45-5:00pm
03 Girls Raisbeck Drake Field B- SE 3:45-5:00pm
02 Boys Beardsley Anduray Field C NE 3:45-5:00pm
02 Boys ECNL Ayvar Field C- NW 3:45-5:00pm
02 Boys Hunt Blencoe Field D- NW 3:45-5:00pm
02 Boys Keegan Shamu Field E- SE 3:45-5:00pm
02 Boys Rush Hadwick Field D- NE 3:45-5:00pm
02 Girls Shankly (Melia) Shamu Field E- SE 3:45-5:00pm
01 Boys Carragher Priddy Field B- SE 3:45-5:00pm
01 Boys Gerrard Melia Field C- NW 3:45-5:00pm
01 Girls Dalglish Drake Field B- SW 3:45-5:00pm
00/01 Boys ECNL Dade Field A- SW 3:45-5:00pm
00 Boys Hansen Anduray Field C NE 3:45-5:00pm
00 Boys Keegan Rocke Field E- NE Noon
00 Girls Rush Soutar Field E- NW Noon
00 Girls Owen Molina/Campbell Field B- SW 3:45-5:00pm